Проекти

«Буковинські ґешефти» – протидіємо конфлікту інтересів у місцевій владі

Часто бізнес-інтереси посадовців можуть заважати їм чесно працювати на державу чи громаду, оскільки спокусу використати повноваження для власної вигоди перебороти під силу не кожному.

Для того, щоб допомогти буковинцям впоратися із «ділками» у місцевій владі Лабораторія демократичних трансформацій запустила он-лайн проект «Буковинські ґешефти». З німецької мови «ґешефт» (geschäft) означає «прибуток». Цим терміном на Буковині ще здавна називали вигідну дрібну спекуляцію чи певний інтерес у справі.

«Буковинські ґешефти» – це база даних з досьє осіб, які розпоряджаються публічними фінансами у Чернівцях та Чернівецькій області, де зібрана інформація про бізнесові інтереси чиновників: як прямі, так і опосередковані. Інструмент стане в нагоді журналістам, активістам та усім небайдужим особам, які тепер мають нагоду дослідити, чи є упередженими ухвалені місцевими чиновниками рішення.

Окрім створення бази даних Лабораторія спільно із Громадським ТБ Чернівців INFOKEY зробили серію розслідувань про рішення, ухвалені в конфлікті інтересів. Також ми навчаємо громадян запобіганню та протидії корупції на місцевому рівні та надихайємо контролювати місцеву владу: учасниками Форуму «Нові антикорупційні інструменти», який відбувся у березні 2017 року, стали понад 80 буковинців!


 

Реформи зблизька: інформуємо буковинців про хід реформ на конкретних місцевих прикладах

У ході проекту Лабораторія демократичних трансформацій здійснила регіональну комунікаційну кампанію в Чернівецькій області про хід реформ в Україні, шляхом виробництва телесюжетів «Реформи зблизька» та проведення прес-зустрічей із ідеологами та безпосередніми агентами реформ національного рівня.

Документальний телепроект «Реформи зблизька» – це спільний продукт Лабораторії демократичних трансформацій та Громадського телебачення Чернівців «Infokey». Фільм озвучив відомий український радіоведучий та диктор Дмитро Хоркін. Телесюжети на конкретних місцевих прикладах розповіли глядачам про можливості, що відкривають реформи у сфері прозорості місцевих бюджетів, державних закупівель та боротьби з корупцією, децентралізації, енергоефективності, податків, Конституції та можливостей для бізнесу внаслідок підписання Угоди про асоціацію.

Прес-зустрічі із реформаторами національного рівня допомогли місцевим журналістам почути відповіді із перших вуст щодо реалістичності реформ, а також почерпнути нові знання та факти для своїх сюжетів.


Сильна громада – відповідальна влада: місцеві вибори 2015

В рамках проекту, експерти Лабораторії вели активну інформаційну кампанію серед виборців, яка включала дослідження роботи попереднього складу Чернівецької міської та Чернівецької обласної ради, а також мала на меті надати громадянам інструменти оцінки здісненності обіцянок, які вони чують від кандидатів на місцевих виборах. Крім того, в рамках інформаційної кампанії ми попереджали виборців про небезпеки, які несе підкуп виборців й нехтування голосуванням.

Заходи Лабораторії демократичних трансформацій відбулися у місті Чернівці та 11 районах області. В рамках проекту ми розробили та поширили “Світлофор для виборця“, який допоміг розібратися у реалістичності кандидатських обіцянок. Кампанія включала також виготовлення соціальних відео-роликів та публікації у ЗМІ Чернівецької області.

Протягом передвиборчої кампанії ми звернулися до депутатів міської та обласної ради із пропозицією прозвітувати виборцям про попередню роботу. Для більшості депутатів, що прийняли пропозицію, це стало першим публічним задокументованим звітуванням.

Підсумком проекту став Форум “Влада і громада: чесна розмова про майбутнє Чернівців”, який зібрав у Мармуровій залі Чернівецького університету понад 100 учасників – громадських активістів, представники політичних партій, що пройшли до міської ради, провідних українських експертів-урбаністів та представників ЗМІ. Учасники Форуму обговорили стратегічні питання розвитку Чернівців, енергетичну безпеку та енергоефективність міста, розвиток інфрастуктури та безбар’єрного середовища, а також питання відкритості та підзвітності новообраної міської ради. Пропозиції, висловлені на Форумі Лабораторія демократичних трансформацій передала Чернівецькому міському голові Олексію Каспруку.


Теледебати серед партій, що балотувалися до Чернівецької міськради у 2015 році

В рамках роботи напряму “Підтримка свободи слова та розвитку суспільного мовлення” Лабораторія демократичних трансформацій спільно з телеканалом “Буковина” прямоефірні телевізійні дебати серед представників політичних партій, що балотувалися до Чернівецької міської ради на виборах 2015 року.

Дебати проводилися у партнерстві з громадським рухом ЧЕСНО на Буковині та ініціативою “Infokey” й були покликані надати рівні умови та можливості усім політичним силам з роз’яснення власної програми, а виборцям – об’єктивну інформацію.

Теледебати Лабораторія демократичних трансформацій та канал Буковина дебати 2015


Громадський контроль за прозорістю та обіцянками кандидатів на парламентських виборах 2014

В рамках проекту, Лабораторія демократичних трансформацій спільно із Чернівецькою платформою Руху ЧЕСНО ініціювали політичний діалог про доброчесніть та підзвітність кандидатів, що балотувалися на позачергових парламентських виборах 2014 року. 32 із 59-ти кандидатів-мажоритарників на округах Буковини взяли на себе зобов’язання перед громадськістю, підписавши Меморандум доброчесності.

Також, експерти Лабораторії вели активну інформаційну кампанію серед виборців, яка включала випуск власних друкованих інформаційних матеріалів, виготовлення соціальних відео-роликів та публікації у ЗМІ Чернівецької області. Інформаційні матеріали ми розповсюджували у місті Чернівці та районних центрах Буковини, зокрема і в місцях компактного проживання румуномовного населення. В рамках інформаційної кампанії ми висвітлювали інформацію про кандидатів, що базувалася на досліженнях Руху ЧЕСНО й була отримана із достовірних відритих джерел, а також попереджали про небезпеки, які несе підкуп виборців й нехтування голосуванням.

Серед іншого, нашою метою було поінформувати виборців про осіб, що голосували за “диктаторські закони” 16 січня, і знову балотуються до Парламенту. Як наслідок кампанії, жоден із таких кандидатів не отримав перемогу в мажоритарних округах Чернівецької області.

Протягом дня виборів у Чернівецькій області працювали три мобільні групи спостерігачів від Лабораторії демократичних трансформацій, які відвідали понад 60 дільниць.