Проекти

«Єдині стандарти – життєздатне фінансування»: розширюємо можливості участі громади та молоді міста Чернівців у вдосконаленні місцевих цільових програм

Одним із завдань проекту була розробка єдиних стандартів місцевих цільових програм для забезпечення прозорості фінансування, яке допоможе підвищити ефективність та дієвість використання бюджетних коштів. Крім цього, у рамках проекту презентували інтерактивну карту бюджету для візуалізації місцевих фінансів.

Для роботи в рамках проекту ми обрали три місцеві цільові програми, над вдосконаленням яких залучали працювати службовців та громадськість, а також провідних національних експертів:

  • “Програма розвитку освіти міста Чернівці на 2017-2020 роки”;
  • “Цільова програма з будівництва об’єктів житла і соціальної сфери в місті Чернівцях на 2017-2020 роки “Сучасне місто”;
  • “Програми будівництва, реконструкції та капітального ремонту об’єктів житлово-комунального господарства в м. Чернівцях на 2017-2020 роки “Комфортне місто”.

В рамках ініціативи створено та презентовано додаткові карти для геопорталу м. Чернівців, на яких відображені плани міста щодо здійснення капітальних видатків на ремонти, будівництво та інші напрямки, передбачені у бюджеті розвитку міста. Карта дозволяє користувачам швидко зорієнтуватись, яка вулиця, садочок чи сквер будуть ремонтуватись у 2018 році, який підрозділ міської ради відповідальний за ці роботи та яка їх очікувана вартість.

За рекомендаціями експертів, що працювали в даному проекті, було зібрано та додано інформацію про показники, за якими можна оцінювати ефективність реалізації програм та роботи установ і закладів. Зокрема, для дошкільних та загальноосвітніх навчальних закладів, як приклад, по ДНЗ можна побачити загальну кількість дітей, що навчається в садочку та середню кількість в групі, скільки місць є в садочку на наступний навчальний рік (за віковими групами) та на яку кількість місць уже є дітки у черзі. Інформація по школам включає кількість навчальних класів та їх площу, кількість учнів та педагогічних працівників, навантаження на одного педагогічного працівника, кількість медалістів та переможців олімпіад. За допомогою цих даних можна проводити порівняння між різними навчальними закладами та результатами їх роботи.

Проект втілювався Лабораторією демократичних трансформацій у партнерстві з Чернівецькою міською радою за підтримки Асоціації міст України спільно з Норвезькою асоціацією місцевих регіональних влад за фінансової підтримки МЗС Норвегії.


«Оцінка стану місцевої демократії»: аналізуємо практики самоврядування на прикладі Чернівців, Миколаєва та Черкас

Актуальність оцінки стану місцевої демократії зросла з реформою децентралізації, що розпочалась 2014 року і передбачає передачу владних та фінансових повноважень від держави на місцевий рівень. Спроможність органів місцевого самоврядування та громади долати конфлікти та злагоджено працювати визначально впливатиме на можливості і якість життя у містах.

Ми проаналізували стан місцевої демократії на прикладі трьох обласних центрів України – Чернівців, Миколаєва та Черкас. У своєму дослідженні ми застосовували метод Оцінки Стану Місцевої Демократії (SOLD), який використовується для аналізу та оцінки стану місцевої демократії у різних країнах світу. Застосування згаданого методу дозволяє залучити людей на місцевому рівні до розуміння того, як працює система їхньої місцевої демократії, спонукає їх впливати на прийняття рішень у своїх громадах, сприяє діалогу між усіма учасниками місцевого врядування – від звичайних громадян до представників влади.

У звіті за результатами дослідження, що був публічно презентований та обговорений в Києві, ми обмежили власні судження та дали слово учасникам місцевої демократії – міським головам, депутатам, експертам та активним громадянам. Їх бачення та аналіз дозволяють зрозуміти позитиви та недоліки устрою місцевої влади, джерела конфліктів та механізмів їх уникнення.

Видання "Стан місцевої демократії: результати оцінки в Чернівцях, Черкасах та Миколаєві"


Антикорупційний навчально-просвітницький проект «Майстерня змін»

«Майстерня змін» передбачала шість щотижневих одноденних дискусійних воркшопів на антикорупційну тематику протягом лютого та березня 2018 року. Вона стала форматом долучення молоді до обговорення та вирішення актуальних проблем громади, міста, країни. Студентська молодь, юні громадські активісти та всі охочі мали змогу поспілкуватися з провідними фахівцями-антикорупціонерами та виробити власні ідеї для боротьби з корупцією.

У рамках проекту також Лабораторія організувала дводенний Антикорупційний Форум для молодих громадських активістів та журналістів Західної України. У форумі взяла участь молодь, активісти на журналісти із Чернівецької, Львівської, Тернопільської, Закарпатської, Івано-Франківської, Вінницької, Волинської та Рівненської областей. Під час форуму учасники ділилися власним досвідом антикорупційних практик, задати питання експертам та напрацювати антикорупційну стратегію для власного регіону чи населеного пункту. Також на Форумі учасники актикорупційної школи «Майстерня змін», яка функціонувала в Чернівцях, презентували власні антикорупційні проекти.


 

Реформи зблизька: заохочуємо буковинських студентів брати участь в реформах через зустрічі з реформаторами національного рівня

У 2017 році Лабораторія демократичних трансформацій розширила аудиторію просвітницької кампанії “Реформи зблизька”: до журналістів, керівників буковинських ЗМІ, телеглядачів, державних та місцевих службовців доєдналися студенти Буковинських вишів. Всі вони мали нагоду поспілкуватися особисто із реформаторами, які безпосередньо ініціюють та втілюють реформи у найважливіших сферах життя та дізнатися про можливості своєї участі у суспільному житті. Восени та взимку відбулися відкриті лекції з тематики децентралізації та підсумків трьох років її впровадження, реформи публічної адміністрації — державної служби та служби в органах місцевого самоврядування, медичної реформи, судової реформи та створення нового Верховного суду, а також практикум з роботи з відкритими даними та інформаційними реєстрами.

У 2018 році Лабораторія демократичних трансформацій продовжила запрошувати провідних реформаторів для спілкування зі студентами Буковини. Відкриті лекції відбулися з тематики енергетичних реформ та енергонезалежності, створення суспільного мовлення та медіа-реформ, реформування системи освіти, а також боротьби з корупцією.

Серія відкритих лекцій для студентів-політологів, істориків, журналістів, медиків та майбутніх держслужбовців охопила понад 350 слухачів.


«Буковинські ґешефти» – протидіємо конфлікту інтересів у місцевій владі

Часто бізнес-інтереси посадовців можуть заважати їм чесно працювати на державу чи громаду, оскільки спокусу використати повноваження для власної вигоди перебороти під силу не кожному.

Для того, щоб допомогти буковинцям впоратися з «ділками» у місцевій владі Лабораторія демократичних трансформацій запустила он-лайн проект «Буковинські ґешефти». З німецької мови «ґешефт» (geschäft) означає «прибуток». Цим терміном на Буковині ще здавна називали вигідну дрібну спекуляцію чи певний інтерес у справі.

«Буковинські ґешефти» – це база даних з досьє осіб, які розпоряджаються публічними фінансами у Чернівцях та Чернівецькій області, де зібрана інформація про бізнесові інтереси чиновників: як прямі, так і опосередковані. Інструмент стане в нагоді журналістам, активістам та усім небайдужим особам, які тепер мають нагоду дослідити, чи є упередженими ухвалені місцевими чиновниками рішення.

Окрім створення бази даних Лабораторія спільно із Громадським ТБ Чернівців INFOKEY зробили серію розслідувань про рішення, ухвалені в конфлікті інтересів. Також ми навчаємо громадян запобіганню та протидії корупції на місцевому рівні та надихайємо контролювати місцеву владу: учасниками Форуму «Нові антикорупційні інструменти», який відбувся у березні 2017 року, стали понад 80 буковинців!


Реформи зблизька: інформуємо буковинців про хід реформ на конкретних місцевих прикладах

У ході проекту Лабораторія демократичних трансформацій здійснила регіональну комунікаційну кампанію в Чернівецькій області про хід реформ в Україні, шляхом виробництва телесюжетів «Реформи зблизька» та проведення прес-зустрічей із ідеологами та безпосередніми агентами реформ національного рівня.

Документальний телепроект «Реформи зблизька» – це спільний продукт Лабораторії демократичних трансформацій та Громадського телебачення Чернівців «Infokey». Фільм озвучив відомий український радіоведучий та диктор Дмитро Хоркін. Телесюжети на конкретних місцевих прикладах розповіли глядачам про можливості, що відкривають реформи у сфері прозорості місцевих бюджетів, державних закупівель та боротьби з корупцією, децентралізації, енергоефективності, податків, Конституції та можливостей для бізнесу внаслідок підписання Угоди про асоціацію.

Прес-зустрічі із реформаторами національного рівня допомогли місцевим журналістам почути відповіді із перших вуст щодо реалістичності реформ, а також почерпнути нові знання та факти для своїх сюжетів.


Сильна громада – відповідальна влада: місцеві вибори 2015

В рамках проекту, експерти Лабораторії вели активну інформаційну кампанію серед виборців, яка включала дослідження роботи попереднього складу Чернівецької міської та Чернівецької обласної ради, а також мала на меті надати громадянам інструменти оцінки здісненності обіцянок, які вони чують від кандидатів на місцевих виборах. Крім того, в рамках інформаційної кампанії ми попереджали виборців про небезпеки, які несе підкуп виборців й нехтування голосуванням.

Заходи Лабораторії демократичних трансформацій відбулися у місті Чернівці та 11 районах області. В рамках проекту ми розробили та поширили “Світлофор для виборця“, який допоміг розібратися у реалістичності кандидатських обіцянок. Кампанія включала також виготовлення соціальних відео-роликів та публікації у ЗМІ Чернівецької області.

Протягом передвиборчої кампанії ми звернулися до депутатів міської та обласної ради із пропозицією прозвітувати виборцям про попередню роботу. Для більшості депутатів, що прийняли пропозицію, це стало першим публічним задокументованим звітуванням.

Підсумком проекту став Форум “Влада і громада: чесна розмова про майбутнє Чернівців”, який зібрав у Мармуровій залі Чернівецького університету понад 100 учасників – громадських активістів, представники політичних партій, що пройшли до міської ради, провідних українських експертів-урбаністів та представників ЗМІ. Учасники Форуму обговорили стратегічні питання розвитку Чернівців, енергетичну безпеку та енергоефективність міста, розвиток інфрастуктури та безбар’єрного середовища, а також питання відкритості та підзвітності новообраної міської ради. Пропозиції, висловлені на Форумі Лабораторія демократичних трансформацій передала Чернівецькому міському голові Олексію Каспруку.


Теледебати серед партій, що балотувалися до Чернівецької міськради у 2015 році

В рамках роботи напряму “Підтримка свободи слова та розвитку суспільного мовлення” Лабораторія демократичних трансформацій спільно з телеканалом “Буковина” прямоефірні телевізійні дебати серед представників політичних партій, що балотувалися до Чернівецької міської ради на виборах 2015 року.

Дебати проводилися у партнерстві з громадським рухом ЧЕСНО на Буковині та ініціативою “Infokey” й були покликані надати рівні умови та можливості усім політичним силам з роз’яснення власної програми, а виборцям – об’єктивну інформацію.

Теледебати Лабораторія демократичних трансформацій та канал Буковина дебати 2015


Громадський контроль за прозорістю та обіцянками кандидатів на парламентських виборах 2014

В рамках проекту, Лабораторія демократичних трансформацій спільно із Чернівецькою платформою Руху ЧЕСНО ініціювали політичний діалог про доброчесніть та підзвітність кандидатів, що балотувалися на позачергових парламентських виборах 2014 року. 32 із 59-ти кандидатів-мажоритарників на округах Буковини взяли на себе зобов’язання перед громадськістю, підписавши Меморандум доброчесності.

Також, експерти Лабораторії вели активну інформаційну кампанію серед виборців, яка включала випуск власних друкованих інформаційних матеріалів, виготовлення соціальних відео-роликів та публікації у ЗМІ Чернівецької області. Інформаційні матеріали ми розповсюджували у місті Чернівці та районних центрах Буковини, зокрема і в місцях компактного проживання румуномовного населення. В рамках інформаційної кампанії ми висвітлювали інформацію про кандидатів, що базувалася на досліженнях Руху ЧЕСНО й була отримана із достовірних відритих джерел, а також попереджали про небезпеки, які несе підкуп виборців й нехтування голосуванням.

Серед іншого, нашою метою було поінформувати виборців про осіб, що голосували за “диктаторські закони” 16 січня, і знову балотуються до Парламенту. Як наслідок кампанії, жоден із таких кандидатів не отримав перемогу в мажоритарних округах Чернівецької області.

Протягом дня виборів у Чернівецькій області працювали три мобільні групи спостерігачів від Лабораторії демократичних трансформацій, які відвідали понад 60 дільниць.

Громадська організація