Каспрук vs Михайлішин

Каспрук vs Михайлішин: другий тур виборів мера Чернівців

За результатами першого туру серед 15 кандидатів на пост мера Чернівців жителі міста найбільше голосів віддали за самовисуванця Олексія Каспрука (38,6%) та кандидата від партії “Рідне місто” Віталія Михайлішина (26,7%).

Не будучи обраним на пост мера, секретар міськради виконував обов’язки очільника Чернівців (відколи у 2011 міськрада відправила тодішнього мера Миколу Федорука у відставку), – Віталій Михайлішин – іде на вибори від партії “Рідне місто”.Політична кар’єра Михайлішина почалась з посади секретаря Чернівецької міськради, до якої він був обраний депутатом від “Партії регіонів” у 2010 р.Вже у 2012 році він невдало балотувався у народні депутати України по 201 округу, зазнавши поразки від екс-мера Чернівців Миколи Федорука.

А чинний мер Чернівців Олексій Каспрук на вибори йде як самовисуванець. “Півтора року чесно служив громаді. Не торгував совістю і честю, не йшов на компроміси з тими, хто особистий зиск та амбіції ставив вище за інтереси міста та чернівчан,” – підсумовує свою мерську діяльність Каспрук.

Оригінально аналізує роботу нинішнього мера портал “Слово і діло”, представляючи у вигляді діаграми передвиборчі обіцянки мера і вказуючи, що з них вдалося реалізувати, а що ні.

Згадавши про обіцянки, не можемо оминути увагою ситуацію з ремонтом однієї з центральних вулиць Чернівців – вулиці Богдана Хмельницького. Фірма, що мала ремонтувати цю вулицю, звинувачувала мерію у вимаганні відкатів та корупції. Мер Каспрук з приводу ситуації заявив, що комунальники міста власноруч усуватимуть недоліки, а міськрада судитиметься з попереднім підрядником щодо відшкодування завданих збитків. Місцеві жителі обурюються, що влада та чиновники вже не проявляють особливого інтересу та ініціативи, аби просто швидше завершити роботи.


Вулиця Богдана Хмельницького
Фото з сайту АСС

Стосовно планів мера, особливо в контексті пільг учасникам АТО, Олексій Каспрук зазначив в ході свого брифінгу перед першим туром: “Ми зробимо все для того, щоб кожен учасник бойових дій отримав в місті Чернівці земельну ділянку абсолютно придатну для житла, щоб були збудовані нові мікрорайони”. Високого резонансу в Чернівцях набув скандал про неякісні бронежилети, на купівлю яких міськрада під керівництвом мера Каспрука витратила 350 тис. грн. зі свого бюджету у 2014 році.

Нагадаємо, що мером Олексій Каспрук став за результатами виборів 25 травня 2014 року, а до того в міській раді був лідером депутатської опозиції до тодішньої влади. У 2006 та 2002 роках він балотувався до Чернівецької міської ради від Партії промисловців і підприємців України, однак обраним був аж у 2010 році від політичної партії “Фронт змін”.

Скандали та суди

Партія “Рідне Місто”, висуванцем якої є Віталій Михайлішин, в ході виборів 25 жовтня запам’яталася й тим, що один з кандидатів у депутати до міської ради від “Рідного міста” (а саме Ростислав Білик) був оголошений у розшук на основі звинувачень у підкупі виборців.

Вже 9 листопада Шевченківський районний суд міста Чернівці вперше в Україні виніс вирок у справі підкупу виборців – трьох студентів місцевого вишу як виконавців злочину засудили до 3-ох років позбавлення волі (умовний термін) з випробувальним терміном до одного року.

Останні дні передвиборчої агітації стають дедалі спекотнішими. 11 листопада під час прес-конференції Віталій Михайлішин анонсував розповсюдження інформаційних буклетів про свого опонента Олексія Каспрука.

Це може бути відповіддю на розповсюдження у переддень виборів 23 жовтня іншої листівки, спрямованої вже проти самого Михайлішина, про що, скоріше за все, йдеться у сюжеті.

Передвиборча програма

У передвиборчій кампанії Віталій Михайлішин вирізняється своєю соціальною програмою, яка базується на семи ініціативах. З-поміж них найбільш резонансною стала ідея впровадження соціальних “проїзних” у громадському транспорті Чернівців.

“Це ваш іменний проїзний квиток. Якщо Михайлішин стане мером, ви зможете ним користуватися і їздити у громадському транспорті безкоштовно. Бо зараз він таких повноважень не має, але якщо стане мером, то соціальні проїзні обов’язково будуть діяти”- так агітували пенсіонерів голосувати за висуванця “Рідного міста”.

Однак варто зауважити, що Асоціація перевізників Чернівців оприлюднила офіційну заяву, де йдеться про те, що дані соціальні квитки не діють і діяти не будуть, про що городян попереджають відповідні написи чи не у кожній маршрутці.

На думку політолога Михайла Шморгуна, до головних здобутків Олексія Каспрука варто віднести вміння команди мера боротися за гроші міжнародних донорів та достатньо оперативне особисте реагування на проблеми міста. В якості негативів слід відзначити кадрову політику та дуже нервову реакцію на постійну критику опонентів.

Натомість, політолог Максим Волошин вважає, що  одним з основних недоліків мерства Каспрука залишається несформована команда, з якою усі розпочаті процеси було б реально довести до кінця. Проте запуск системи «Відкрите місто» і створення нового Статуту міста (в якому передбачений розділ про електронні петиції) – явні плюси Каспруку як меру.

Декларації кандидатів

У майновій декларації за 2014 рік Віталій Михайлішин як голова наглядової ради Чернівецького обласного благодійного фонду “Вікторія” вказав суму заробітної плати у розмірі 23 240 грн., чим заслужив на шпальтах газети “Молодий Буковинець” слави “найбіднішого кандидата на пост мера Чернівців”. Водночас загальна сума сукупного доходу членів сім’ї кандидата в мери – дружини і трьох неповнолітніх дітей – становить 123 280 грн.

Жодного фінансового звіту про витрати на виборчу кампанію Михайлішин до Чернівецької ТВК не подав (станом на 12 листопада). У той же час партія “Рідне місто”, від якої балотується кандидат, згідно з остаточним фінансовим звітом провела найдорожчу передвиборну кампанію, витративши 1 млн. 144 тис. гривень. Для порівняння, згідно наявних у виборчкомі фінансових звітів партій (їх подали 11 з 20 партій, які балотувалися до міськради), їхні сукупні витрати склали 1 млн. гривень.

Олексій Каспрук у декларації за 2014 р. як Чернівецький міський голова вказав, що загальна сума його сукупного доходу становила 82 487 грн., а його сім’ї у складі дружини і неповнолітнього сина – 137 272 грн. У проміжному фінансовому звіті кандидат вказав, що його виборчий фонд склав 169 400 грн. і був сформований з добровільних внесків фізичних осіб.

Марічка Процюк, регіональний аналітик «ЧЕСНО», Чернівці
Андрій Кучуран, регіональний координатор «ЧЕСНО», Чернівці, 
для chesno.org