Вадим Міський та Дмитро Хоркін провели тренінг для ТРК Буковина

Радіо й телебачення у час війни та реформ: тренінг для журналістів

Тренінг “Радіо й телебачення у часи війни та системних реформ” на Чернівецькому обласному телебаченні та радіо провели член Наглядової ради Національної суспільної телерадіокомпанії України Вадим Міський та радіоведучий, автор проекту “Донбас-ua” на Першому каналі Українського радіо Дмитро Хоркін.

Організатором тренінгу виступила Лабораторія демократичних трансформацій.

trn1

Під час майстер-класу Дмитро Хоркін розповів про виникнення ідеї проекту «ДонбасUA», у рамках якого вже протягом півтора року порушує найгостріші проблеми, пов’язані з тимчасово окупованими територіями України, внутрішньо-переміщеними особами та їх правами, виборами на звільненому Донбасі, інтеграцію вимушених переселенців у нові громади та інші. Серед головних факторів, які роблять проект успішним та рейтинговим Дмитро Хоркін виокремлює такі:

  1. Розповідати про права людей та можливості їх захисту на конкретних життєвих історіях;
  2. Показувати вихід, а не лише озвучувати проблеми;
  3. Надихати людей та відновлювати суспільну довіру, демонструючи успішні підприємницькі, громадські, культурні ініціативи вимушених переселенців та досліджувати разом зі слухачами передумови їх успіху.

trn4

– Навіть в такому негативі, як війна, криза, напівуспішні реформи, глядачеві потрібно показувати вихід, демонструвати історії українців, які надихають, а не спонукають після перегляду ефіру вистрибувати з вікна, – зауважив тренер.

Член Наглядової ради Суспільного мовника, координатор експертних груп РПР Вадим Міський звернув увагу журналістів каналу «Буковина» на те, що Суспільне радіо і телебачення має задавати стандарт достовірності та збалансованості контенту, зміцнювати суспільну довіру. Проте важливо не забувати і про форму подачі матеріалів: мати якісне технічне забезпечення, привабливих та грамотних ведучих, порушувати гострі суспільно-важливі теми, забезпечувати ефективний промоушн програм і проектів. Цікава, не бюрократична форма подачі контенту – один із викликів для обласних мовників на шляху до інтеграції в Суспільне. Лише завоювавши увагу глядача й слухача суспільний мовник стане впливовим і буде здатен змінити навколишній медіапростір.

Багато запитань учасників викликала ситуація навколо стану утворення НСТУ, затримки цього процесу з боку ДП «Укртелефільм», а також чутки про можливе скорочення працівників.

trn5

«На телебаченні й радіо, як і в театрі, за Станіславським, постійну роботу може мати тільки охоронець, – розповідає Дмитро Хоркін, підкреслюючи важливість запровадження короткострокових контрактів для творчих працівників суспільного мовника. – Журналіст має постійно перебувати в пошуку нових ідей, нових проектів, в яких завжди будуть зацікавлені і медіаменеджери, і, власне, глядачі».

«Хоча тимчасовий стан переходу від мережі державних каналів у Національну суспільну телерадіокомпанію України затягнувся, для творчих працівників – це час для самовдосконалення, генерування нових ідей, – розповідає Вадим Міський. – Дбайте про свою конкурентоздатність, відвідуйте тренінги, пильнуйте за дотриманням журналістських стандартів у своїх матеріалах, запозичуйте цікаві ідеї у суспільних мовників інших країн, – і тоді медіа менеджер змагатиметься за вас, а можливі скорочення не загрожуватимуть вашій медійній кар’єрі».

«У медіа є серйозний дисбаланс на користь “провалів”, “прорахунків” та “затримок” у реформах, натомість про успіхи говорять вкрай рідко», – зауважив Вадим Міський, і закликав при підготовці журналістських матеріалів не припускатися розповсюдженої помилки. «Українські журналісти навчилися робити чудові розслідування, які спонукають держсектор до відкритості, а громадян до ретельного дослідження політиків і чиновників. Проте, не всі навколо корумповані й неефективні: є чиновники-герої, які стають агентами змін у своїх сферах, є історії успіху, ефективності та підзвітності у органах влади, місцевому самоврядуванні. Ці історії теж заслуговують на висвітлення, і можуть надихнути глядачів не опускати рук у час нестабільності, й починати зміни із себе», – сказав він.

trn6

Експерти зауважили, що висвітлюючи реформи, варто ретельно досліджувати предмет, зважати на загальний обсяг реформаційних завдань, які стоять перед державою у тій чи іншій сфері, послуговуватися коментарями фахівців, які глибоко розуміються на предметі реформи. В ефірі критично не вистачає передач, які б пояснювали як користуватися можливостями, які відкривають реформи. Суспільне мовлення має шанси з успіхом заповнити цю важливу нішу.

Для підвищення обізнаності журналістів та медіа-споживачів Чернівецької області про найважливіші реформи, «Лабораторія демократичних трансформацій» за підтримки «Інтерн’юз-Україна» розпочала проект «Реформи зблизька», який дозволить буковинським журналістам зустрітися та поспілкуватися із експертами, які безпосередньо впливають на зміни у сферах місцевого самоврядування та децентралізації, податкових регулювань, енергоефективності та енергонезалежності, боротьби з корупцією та прозорості фінансів, конституційних змін, і використати отримані знання для підготовки якісних матеріалів.