CopyrightMusicLogo

Чи захистять законодавчі зміни авторські права молодих авторів та виконавців: круглий стіл

У березні в Парламенті зареєстрували одразу два законопроекти у сфері прав інтелектуальної власності — 10143 та альтернативний 10143-1. Як ці зміни позначаться на охороні прав молодих артистів обговорювали на круглому столі «Чи захистять законодавчі зміни авторські права молодих авторів та виконавців» у Києві.

Директор Агентства охорони прав виконавців Віктор Герасимов зазначив, що за часи незалежності України в сфері авторського і суміжних прав накопичувалися численні проблеми системного характеру. Впродовж терміну дії чинного закону на практиці знайдено проблемні прогалини, які потребують законодавчого врегулювання. Нові законопроекти пропонують посилити відповідальність за порушення прав на об’єкт авторського права, а також вдосконалити норми процесуального законодавства щодо захисту авторського права та суміжних прав у судах.

Законопроект 10143 пропонує установити: перелік об’єктів авторського права; творів, які не є об’єктами авторського права; строк чинності авторського права; перелік об’єктів суміжних прав і строк чинності суміжних прав. Закон регулюватиме, зокрема, механізми охорони об’єктів авторського права; питання, пов’язані з виникненням і здійсненням авторського права; особливості авторського права на службові твори; твори, створені за замовленням; аудіовізуальні твори, музичні недраматичні твори; складені твори, похідні твори, комп’ютерні програми, бази даних; Встановлюються випадки та особливості вільного використання творів; перехід авторського права у спадщину; визнання творів та записів сирітськими; перехід творів і об’єктів суміжних прав у суспільне надбання; випадки та особливості вільного використання об’єктів суміжних прав.

Учасники круглого столу підняли питання справедливості винагороди за об’єкти авторського права, яка буде встановлена при реалізації запропонованих норм законопроектів. «Процедури зрозумілі і можуть мати місце, але чи буде ця винагорода справделивою, особливо що стосується молодих виконавців-початківців? Без справедливої системи винагороди молодь, яка лише розпочинає творчий шлях, не зможе ефективно конкурувати», — наголосив юрист Асоціації Павло Вернигорський.

Представники організацій, що взяли участь в обговоренні погодилися, що обидва законопроекти містять позитивні пропозиції, однак потребують доопрацювання у консультаціях з зацікавленими сторонами.

Захід організовано Асоціацією діячів естрадного мистецтва України спільно з ВГО «Агентство охорони прав виконавців» та ГО «Лабораторія демократичних трансформацій». Генеральний інформаційний партнер — музичний портал Music Review.